Opublikowany przez: Sonia.M 2018-05-08 14:10:26
Autor zdjęcia/źródło: Kozieradka – antidotum na wypadające włosy; Ultra_Nancy, Pixabay
Kozieradka pospolita/lekarska, inaczej greckie siano lub boża trawka jest jednoroczną rośliną z rodziny bobowatych. Jej właściwości lecznicze znane są już od czasów starożytnych. Pochodzi z Azji (rodzimym obszarem występowania kozieradki był Kaukaz, Uzbekistan i Turkmenistan) oraz Europy Wschodniej (Mołdawia, Estonia, Litwa) – dziś uprawiana jest niemal na całym świecie i łatwo dostępna. Można ją nabyć w sklepach zielarski i aptekach. Działa niezwykle skutecznie, a do tego jest niedroga. Paczka 50 g kozieradki kosztuje około 3 zł.
Wcierka z naparu z kozieradki wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadania, a także stymuluje wzrost nowych włosków tzw. baby hair. Wystarczy zaparzyć kozieradkę – jedną łyżeczkę zalać 3/4 szklanki wrzątku, przykryć spodkiem i poczekać aż nasiona opadną na dno. Po ostygnięciu możemy już stosować kozieradkę na włosy. Wypróbowanym przeze mnie sposobem jest przelanie naparu do dozownika z atomizerem, co pozwala na równomierne rozpylenie go na skórze głowy. By zauważyć widoczne efekty kuracji, kozieradkę należy wcierać w skórę głowy raz dziennie. Napar może być przechowywany ok. tygodnia w lodówce. Oprócz właściwości pielęgnacyjnych, kozieradka delikatnie unosi włosy u nasady, co ogranicza ich przetłuszczanie.
Osobiście zauważyłam pozytywne skutki kuracji już po 2 tygodniach – włosy znacznie mniej wypadały podczas mycia i czesania. Nowe kosmyki, baby hair pojawiły się po 2 miesiącach.
Efekty stosowania kozieradki widoczne są w krótkim czasie. Jedynym mankamentem jest zapach kozieradki, choć niektórym wydaje się apetyczny :) Napar intensywnie pachnie, jak curry lub znana przyprawa do zup.
Kozieradkę stosuje się również w pielęgnacji cery łojotokowej i trądzikowej. Nasiona, które pozostają po zaparzeniu naparu (w postaci „papki”) można nakładać miejscowo na niedoskonałości. Krostka, zmiana skórna szybciej zniknie i unikniemy podrażnień. Kozieradka ma działanie zmiękczające i łagodzące stany zapalne, toteż stosowana jest również w leczeniu drobnych urazów oraz przy redukowaniu obrzęków.
Nasiona kozieradki pozytywnie wpływają na nasz układ pokarmowy. Poprawiają trawienie, redukują wzdęcia i zaparcia. Ekstrakty wodne i maceraty (oleje roślinne) z nasion kozieradki stosowane są pomocniczo w leczeniu wrzodów żołądka – zmniejszają przekrwienie błony śluzowej i przyśpieszają proces gojenia ran. Ponadto kozieradka obniża poziomem „złego” cholesterolu LDL – dzięki zawartej w nasionach niacynie, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca.
Pamiętajmy jednak by wszystko stosować z umiarem. Niekontrolowane spożywanie nasion kozieradki może nieść za sobą negatywne skutki uboczne.
W zbyt dużych ilościach kozieradka m.in. ma działanie przeczyszczające, może zaburzać gospodarkę hormonalną czy powodować wysypkę. Nie zaleca się także spożywania nasion kozieradki w trakcie ciąży, ponieważ może to wywołać przedwczesny poród. By cieszyć się działaniem prozdrowotnym, napary i suplementy diety z kozieradki stosujmy zgodnie z zalecenia na opakowaniach.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.